Spil Dansk Ambassadører


  Tobias Kippenberger


  Søs Fenger


  Christine Milton


  Jørgen de Mylius


  Per Nørgård


  Mattias Kolstrup


  Lotte Kærså


  Annette Bjergfeldt


  Peter Bach


  Per Vers


  Bjarne Lisby


  Keld Heick


  Aura


  Isam B


  Dan Rachlin


  Jan Irhøj


  Nik & Jay


  Helge Engelbrecht


  Ida Corr


  Louise Adrian


  Kasper Bech Holten


  Martin og Ketil


  Ivan Pedersen


  Johnny Reimar


  Yepha


  Dygong


  Nicholas S. Kawamura


  Kaare Norge


  Bryan Rice


  Nikolaj Busk


  Sebastian Lind


  Jonas Willumsen

Ildsjælsprisen går til Bjarne Lisby og Marie Wärme

For tredje år i træk uddeles Spil Dansk Dagens Ildsjælspris på Spil Dansk Dagen. Udvælgelseskomitéen har i år valgt at dele prisen mellem to af de indstillede kandidater. Prisen er indstiftet af KODA, som siden 2001 har været initiativtager til Spil Dansk Dagen.

Bjarne Lisby modtager prisen for sit utrættelige arbejde med at promovere Spil Dansk Dagen fra sin positionen indenfor musiklivets organisationsverden. Marie Wärme modtager prisen, fordi hun år efter år uselvisk har arrangeret spændende koncerter med fokus på dansk kompositionsmusik på Spil Dansk Dagen.
De to prisvindere vil – ud over hæder og ære – hver modtage 5.000 kr., som en kontant tak for deres indsats for dansk musik og musikliv fra KODA.

Begrundelse for udvælgelsen

KODA´s kunstneriske udvalg, der har stået for udvælgelsen, begrunder den således:

”Koda´s kunstneriske udvalg har i år fundet det oplagt at uddele prisen til to indstillede kandidater. De to prismodtagere repræsenterer to vidt forskellige genrer men også to forskellige virkeområder indenfor det danske musikliv.
Marie Wärme modtager prisen, fordi hun på fantastisk og forbilledlig vis igennem mange år har stået som arrangør af koncerter på Spil Dansk Dagen. Igennem koncerterne har hun på højt musikalsk niveau givet publikum store oplevelser med fokus på den danske kompositionsmusik. Hun er en sand ildsjæl, som brænder for udbredelsen af dansk musik.
Bjarne Lisby modtager prisen, fordi han lige fra Spil Dansk Dagens start har været drivkraften bag adskillige udsædvanlige tiltag indenfor formidlingen af dansk musik. Bl.a. har han arrangeret plejehjemskoncerter for vore ældste medborgere og hospitalskoncerter for vore yngste. I de danske lokalradioer blev han pga. sin ihærdighed kendt som Spil Dansk ambassadør, længe før dette begreb blev markedsført.”

Prismodtagerne udtaler

Marie Wärme:
”Tusind tak for prisen! Jeg stod ved check in i Istanbuls lufthavn, da du [Ricco Victor, Projektleder Spil Dansk Dagen. red.] ringede. Normalt snakker jeg aldrig i telefonen offentlige steder, men af en eller anden grund svarede jeg netop der.
Jeg blev meget overrasket og glad over beskeden. Det er for mig en fantastisk anerkendelse, og jeg er både meget rørt, stolt, glad og taknemmelig.
Jeg har haft den store glæde at arrangere koncerter med fokus på ny dansk kompositionsmusik ved Spil Dansk Dagen, gennem de sidste syv år. Jeg mener at denne genre som en selvfølge skal være repræsenteret ved sådan en lejlighed. Drivkraften for mig er at synliggøre de meget dygtige komponister, vi har herhjemme, og samtidig har Spil Dansk Dagen været en platform, hvor jeg har haft mulighed for at arbejde tværfagligt  med musikere, kunstnere, videokunstnere og dansere.”

Bjarne Lisby:
”Jeg blev glad, stolt, overrasket og taknemmelig, da jeg hørte, jeg skulle tildeles Årets Ildsjælspris.
Spil Dansk Dagen er Musikkens Mors Dag. Den dag, vi lige stopper op - glæder os, og fejrer og hylder det, vi har.
Når jeg hvert år sammenlagt river en måned ud af kalenderen for at arbejde med Spil Dansk Dagen, så er Ildsjælsprisen virkelig en anerkendelse, der betyder noget.
Jeg har fra start ment, at en enkelt dag ikke var nok. Den burde udvides til en Spil dansk UGE.
Det agiterer jeg (bl.a.) for, hvert år på mine radiorundture, og i år er den første radio gået med på ideen. Og til næste år har nummer to lovet at gå med.
Det er skønt, når tingene lykkes – og når jeg så får en Ildsjælspris i tilgift, kan det jo dårligt blive bedre.”

Generelt om Spil Dansk Dagens Ildsjælspris

Ildsjælsprisen gives til en person, som har arbejdet engageret og uselvisk for den danske musik og det danske musikliv i forbindelse med Spil Dansk Dagen - gerne igennem en årrække.
Sidste års prismodtager var Leif Kjær Jakobsen, der modtog prisen for sit store engagement i det nordjyske musikliv. Leif Kjær Jakobsen var i 2009 hovedmanden bag et imponerende antal musikalske oplevelser i Hjørring Kommune på Spil Dansk Dagen. Med op mod 80 arrangementer stod Hjørring for næsten 10 procent af alle arrangementer på dagen. I 2010 er Leif blevet tovholder for kommunens Spil Dansk styregruppe i forbindelse med, at Hjørring er blevet Spil Dansk kommune.
I 2008 modtog Louise Adrian prisen for sit utrættelige arbejde med fangekoret fra Vridsløselille Statsfængsel.

 




Spil Dansk Dagen arrangeres i samarbejde med: